Kiss Hády : Akce

Rádio online Studio online

Právě hraje:

NEJVÍC HUDBY

Playlist > Napište nám >

Brno patří sportovcům s handicapem

Hry Evropského Paralympijského Výboru Pro Mládež 20. - 24. června 2012

Na čtyři sta účastníků ze čtrnácti zemí Evropy se zúčastní letošních Her Evropského paralympijského výboru pro mládež, které dnes začínají v Brně. Metropolí sportu handicapovaných se Brno stane až do neděle 24. června. Po celou tu dobu tak čeká  na děti a mladé lidi do dvaceti let s handicapem sportovní klání například v atletice, hře boccia, stolním tenise či plavání, celkem je připraveno bezmála sto různých disciplín a kategorií. Soutěže probíhají podle mezinárodních paralympijských pravidel.

Nebude chybět ani bohatý doprovodný program na náměstí Svobody s aktivitami určenými pro veřejnost. Hry pořádá Evropský paralympijský výbor za finančního přispění Evropské unie a Nadačního fondu Emil, akci dlouhodobě podporuje Jihomoravský kraj. Záštitu hrám poskytl však nejen jeho hejtman Michal Hašek, ale také starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka a předsedkyně poslaneckého Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Anna Putnová.

„Naším cílem je již dlouhodobě posunout vnímání sportu handicapovaných v očích veřejnosti," říká předseda organizačního výboru her Juraj Groch. „Hlavním posláním her je samozřejmě umožnit dětem s postižením sportovat a okusit radost z vítězství. Současně však také chceme napomoci k integraci, ukázat „zdravým" lidem, že takřka žádný handicap není nepřekonatelný a že i přes to mohou lidé s postižením žít aktivní, plnohodnotný život, i když potřebují o něco více pomoci," soudí ředitel Nadačního fondu Emil Vítězslav Dohnal. „Měli jsme letos trochu obavy, zda jednotlivé národní paralympijské výbory zvládnou připravit a vyslat do Brna své zástupce v čase vrcholících příprav na paralympiádu v Londýně, ale nakonec počet výprav předčil naše očekávání," dodal Dohnal. Na londýnskou paralympiádu se navíc mohou těšit nejlepší sportovec a sportovkyně brněnských her, které na svátek sportu handicapovaných vyšle Evropský paralympijský výbor.

Svoji účast na hrách v Brně potvrdili kromě tuzemských rovněž sportovci z Rakouska, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Estonska, Maďarska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Portugalska, Ruska, Velké Británie a Slovenska.

Organizaci her pomáhá zajistit zhruba dvě stě dobrovolníků. Kromě studentů jsou mezi nimi také zaměstnanci některých brněnských firem, například čtyřicet počítačových expertů, kteří se rozhodli dát svoji podporu akci najevo i tímto způsobem.

Ocenění si zaslouží také Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, jejíž studenti se jako dobrovolníci podílejí na organizaci sportovní částí her a pomáhají tak k zajištění jejich hladkého průběhu.

Akce je organizována Evropským paralympijským výborem za podpory Evropské komise a pod záštitou hejtmana z Jihomoravského kraje a předsedy asociace krajů České republiky JUDr. Michala Haška a doc. RNDr. Anny Putnové, Ph.D., MBA, předsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovy Parlamentu České republiky.

 

Historie her handicapované mládeže v Brně

První ročník sportovních her pro handicapovanou mládež proběhl v roce 2009 pod názvem Hry handicapovaných talentů a zahájil tradici sportovního a společenského setkání dětí s handicapem v rámci České a Slovenské republiky. Na těchto hrách mohly změřit své síly děti s tělesným, zrakovým i mentálním postižením a vyzkoušet si, jaké pocity zažívají špičkoví sportovci na profesionálních sportovištích. V následujícím roce 2010 na tyto hry úspěšně navázaly Hry handicapované mládeže Brno 2010 a v Brně tak byla započata tradice výjimečné sportovní a společenské akce věnované handicapovaným dětem přesahující hranice Jihomoravského kraje i celé České republiky. Tohoto ročníku se účastnilo 10 evropských zemí.

Vloni do Brna přijely čtyři stovky sportovců ze 12 evropských zemí (Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Slovensko, Rusko, Polsko), kteří se utkali v atletice, plavání, hře boccia, stolním tenise, tenise, šachách, streetballu, jízdě na handbiku a regatě modelů plachetnic, celkem bylo připraveno 92 disciplín.

Program Her Evropského paralympijského výboru pro mládež

Oficiálně hry otevře předseda Evropského paralympijského výboru John Petersson při čtvrtečním slavnostním zahajovacím ceremoniálu ve Wannieck Gallery, v jehož rámci složí slib handicapovaní sportovci i rozhodčí. Po zahájení následuje koncert Hvězdy v galerii. Vystoupí například Hradišťan s Jiřím Pavlicou, sbor Kantiléna, Petr Bende, Markéta Konvičková či skupina Poletíme.

Kromě už tradičních sportů pro handicapované bude letošní novinkou představení jachtingu na speciálně upravených lodích, které mohou zpřístupnit tento sport také lidem s omezenou pohyblivostí. Vyzkoušet si plavbu po Brněnské přehradě budou moci účastníci her v sobotu. U nás takřka neznámý sport - racerunning budou prezentovat zahraniční trenéři v pátek odpoledne na stadionu pod Palackým vrchem.

Co vybírat bude i v programu připraveném na náměstí Svobody v pátek a v sobotu. Kromě představení Divadla Facka se v pátek mohou zájemci přijít podívat například na exhibici ragby na vozíku nebo si i vyzkoušet fotbalové dovednosti poslepu při futsalu pro nevidomé. Diváky svým nasazením strhnou v sobotu reprezentanti ČR ve streetballu na vozíku, kteří vzápětí po své exhibici na náměstí Svobody odjíždějí na Mistrovství Evropy ve Slovinsku.

Atraktivní podívanou slibuje i turnaj v ragby na vozíku, do něhož se zapojí také osobnosti ze světa kultury či politiky. Svůj tým HC Olymp představí například Martin Dejdar, brněnští strážníci, herci Městského divadla Brno, představitelé brněnského dopravního podniku či Tepláren Brno a další.

Sportovní blok vyvrcholí na velkém pódiu na náměstí Svobody závěrečným slavnostním ceremoniálem s oceněním vybraných sportovců. Tečku za letošním ročníkem udělají umělci Městského divadla Brno, šansony a muzikálové hity přijde zazpívat Jana Musilová s Petrem Gazdíkem a Ivanou Vaňkovou.

Sportovní kategorie

Jednotlivé sportovní disciplíny jsou rozděleny do tří kategorií:

 

  • Kategorie Masters pro závodníky, kteří mají tzv. zdravotní klasifikaci, tedy pro aktivní závodní sportovce; v této kategorii bude největší mezinárodní účast.

  • Kategorie Open pro soutěžící bez tzv. zdravotní klasifikace, soutěží se podle mezinárodních pravidel, která jsou ale pojata s menší přísností. Tato kategorie dává možnost handicapovaným dětem, které teprve začínají sportovat nebo sportují rekreačně, setkat se ve „velké soutěži" se svými sportovními vzory.

  • Kategorie Mixed zahrnuje zvláštní program určený pro společné aktivity handicapovaných a nehandicapovaných sportovců. Tato kategorie je jednou ze součástí integračního poslání her.           

Kulturní a doprovodný program

Pátek 22. června, brněnská přehrada

13:00                   Křest lodí

 

Pátek 22. června, náměstí Svobody

15.00-16.00          Divadlo Facka (představení pro děti i dospělé)

16.00-19.00          Futsal pro nevidomé (možnost vyzkoušet si fotbalové dovednosti poslepu)

                          Exhibice ragby na vozíku

                          Ukázky výcviku asistenčních psů

Sobota 23. června, náměstí Svobody

10.30-11.30          Divadlo Facka  (představení pro děti i dospělé)

13.00-14.00          Streetball na vozíku (exhibice reprezentantů České republiky odjíždějících na Mistrovství Evropy do Slovinska)

14.00-17.00          Ragby na vozíku (HC Olymp s Martinem Dejdarem v turnaji proti ragbistům, politikům, hercům, novinářům a sportovcům)

19.00                   závěrečný ceremoniál Her Evropského paralympijského výboru pro mládež

                          koncert sólistů Městského divadla Brno

Po oba dny:

  • prezentace neziskových organizací 
  • prodej výrobků chráněných dílen
  • dětské sportoviště (trampolíny, skákadla, soutěže)
  • občerstvení

Info na www.eygbrno.cz